Powróć do: strona główna

Informacja dla osób niepełnosprawnych

Bezpłatny czytnik ekranu NVDA

Szanowni Państwo ! Zgodnie z wymogami Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron intermnetowych oraz aplikacji podmiotów publicznych nasza strona została przygotowana w taki sposób, aby zapewnić w jak największym stopniu jej dostępność cyfrową. 

W związku z tym, poniżej przedstawiamy informacje na temat bezpłatnego czytnika ekranu - NVDA oraz link do strony internetowej producetna, z której bezpłatnie można pobrać ten program. 

Osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z komputera dzięki programowi NVDA. Jest to bezpłatny czytnik ekranu dla systemu operacyjnego Microsoft Windows wydany na wolnej licencji GNU General Public License (wersja 2). Program odczytuje zawartość ekranu mową syntetyczną lub prezentuje ją na monitorze brajlowskim. Rozwijany jest przez organizację NV Access oraz spoleczność użytkowników.

Nazwa programu jest akronimem angielskiego NonVisual Desktop Access.

Walory NVDA

Program ma wiele walorów. Obsługuje ponad 80 języków, w tym język polski. Wspira mnóstwo popularnych aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe, klienty poczty, komunikatory, pakiety biurowe. Może być uruchamiany z pamięci USB lub innych nośników przenośnych bez konieczności instalacji. Wspiera współczesne systemy operacyjne Windows, zarówno 32-, jak i 64-bitowe.

Korzystanie z NVDA

Osoby, którym czytnik ekranu jest niezbędny, mają do dyspozycji obszerny, rzeczowy podręcznik użytkownika, udostępniony także w języku polskim.

Program można pobrać ze strony internetowej znajdującej sie pod adresem strony polskiej społeczności nvda pod adresem https://www.nvda.pl/pobierz 

Po uruchomieniu instalatora program zapyta nas, czy chcemy zainstalować program na dysku, utworzyć jego kopię przenośną i umieścić ją np w pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja programu w systemie. Przenośna i tymczasowa kopia NVDA posiada kilka istotnych ograniczeń, ale dla projektantów, administratorów i redaktoró, którzy będą korzystać z NVDA do testowania swoich stron, może to być rozwiązanie wystarczające.

Uruchamianie NVDA

Aby uruchomić program, wybierz NVDA z menu Programy w Menu Start lub użyj skrótu Kontrol+Alt+D. Możesz również wpisać NVDA w oknie Uruchom w menu Start i nacisnąć klawisz Enter. Aby uruchomić wersję przenośną NVDA, przejdź do katalogu w którym zostały wypakowane pliki, zaznacz plik "nvda.exe" i naciśnij klawisz Enter lub dwukrotnie kliknij na nim lewym przyciskiem myszy.

Ze szczegółami obsługi NVDA można sie zapoznać na stronie polskiej społeczności nvda - link do strony producenta z podręcznikiem użytkownika

czytano: 6685 razy