160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości w Gminie Nowa Słupia.
W dniu 11 lutego 2023 roku w 160. rocznicę Bitwy pod Skałką odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia ,,Drogi Pamięci Wydarzeń Narodowowyzwoleńczych Słupia Nowa – Święty Krzyż 1861-1863’’, która powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej i Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.
Na uroczystość przybyli znamienici goście, w tym Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj, Dyrektor Urzędu d.s. Kombatantów i Osób Represjonowanych Wojciech Lesiak, Samorządowcy, Leśnicy, Przedstawiciele Duchowieństwa, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Policji i Wojska Polskiego, Dyrektorzy i Nauczyciele, Strażacy, Przewodnicy Turystyczni, Poczty Sztandarowe oraz mieszkańcy Nowej Słupi i Regionu Świętokrzyskiego.
Drogę pamięci poświęcił proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi ks. Sylwester Łącki. Odsłonięcia pomnika dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior.
Uroczystość prowadzili Marek Partyka i Zbigniew Pękala. Historię związaną z Pomnikiem – Droga Pamięci w barwny i ciekawy sposób omówili członkowie Towarzystwa Nowej Słup w tym Antoni Pawlik i Piotr Sepioło oraz Towarzystwa Ziemi Ostrowieckiej. Piękne patriotyczne wiersze recytowali Kajetan i Ksawery Pawlik. Była to również okazja do wręczenia odznaczeń nadanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.
Odznaczenia otrzymali: Andrzej Gąsior - Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Zbigniew Pękala – Przewodniczący TPZO oraz Anna Zyzman – Prezes TPNS.
Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi w uznaniu zasług dla historii i kultury naszej gminy i w podziękowaniu za długoletnią współpracę wręczyli pamiątkowe grawertony, które otrzymali: Teodora Klefas, Andrzej Kryj oraz Zbigniew Pękala.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w Nowej Słupi uczestnicy uroczystości udali się do Bazyliki na Świętym Krzyżu gdzie w asyście pocztów sztandarowych modlili się na uroczystej mszy świętej poświęconej pamięci Powstańców Styczniowych. Na zakończenie obchodów wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na gorący posiłek przygotowany przez Ojców Oblatów i ciasto, które upiekły panie z Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.
W drugim dniu obchodów, 12 lutego o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Nowej Słupi została odprawiona uroczysta msza świeta w intencji Ojczyzny, ofiar i bohaterów powstania styczniowego, a chór prafialny w znakomity sposób odśpiewał pieśń "Bogorodzica". Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe: OSP Nowa Słupia, OSP Paprocice oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. W wygłoszonej homilii ks. Sylester Łącki przypomniał z jakim okupantem ziem polskich powstańcy styczniowi musieli się zmierzyć, i jakiej swoistej wymowy nabierają obecne wydarzenia związane z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie. Dalej podawał przykłady patriotycznych postaw oraz ku przestrodze zachowań, które mogą zastanawiać na czym polega współczesny patriotyzm. Zwrócił uwagę, jak ważne w budowaniu tożsamości narodowej jest uświadamienie młodego pokolenia, że wolność nie jest dana na zawsze. A pamięć o przeszłości - bohaterskich czynach powstańców i innych zrywów niepodległosciowych jest naszą powinnoscią. Po zakończeniu mszy uczestnicy przeszli pod pomnik powstańców styczniowych, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.