Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Rudkach
W dniu 27 marca 2026 roku w Szkole Podstawowej w Rudkach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Wydarzenie to od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, promując wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa oraz działalności straży pożarnej.
W tegorocznej edycji udział wzięło łącznie 20 uczniów, rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych. W grupie klas I–IV wystartowało 9 uczestników, w kategorii klas V–VIII – 8 uczniów, natomiast szkoły ponadpodstawowe reprezentowało 3 uczniów z Technikum nr 6 w Nowej Słupi (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie).
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja konkursowa w składzie:
- mł. bryg. Damian Domański z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – przewodniczący,
- kpt. Mateusz Flis z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – zastępca przewodniczącego,
- druh Grzegorz Marczewski – Prezes Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP w Nowej Słupi,
- druh Sławomir Janik – Komendant Miejsko-Gminnego Oddziału ZOSP RP w Nowej Słupi,
- druh Kazimierz Mazur z OSP Sosnówka – członek komisji,
- Sławomir Świetlik – Prezes Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Po emocjonującej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Klasy I–IV:
- Nikodem Sala – Szkoła Podstawowa w Starej Słupi
- Matylda Saramak – Szkoła Podstawowa w Jeziorku
- Wiktoria Góźdź – Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi
Klasy V–VIII:
- Jan Zielony – Szkoła Podstawowa w Rudkach
- Kajetan Pawlik – Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi
- Błażej Piętak – Szkoła Podstawowa w Pokrzywiance
Szkoły ponadpodstawowe:
- Damian Bera
- Maria Gaźdź
- Łukasz Sikora
Do kolejnego etapu – eliminacji powiatowych – zakwalifikowali się:
- Nikodem Sala,
- Jan Zielony,
- Damian Bera.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie oraz wysoki poziom wiedzy.
Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Turniej po raz kolejny pokazał, jak ważne jest kształtowanie świadomości młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za innych.