Za nami XVII edycja Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych
W dniu 6 lutego 2025 r. odbył się już po raz XVII Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych, który zorganizowany został wokół Nowej Słupi, cieszył się w tym roku olbrzymim zainteresowaniem. Organizatorami Rajdu była Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska, Technikum nr 6 w Nowej Słupi oraz Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Patronat Honorowy nad Rajdem Powstańców 1863 objęli: Starosta Powiatu Kieleckiego – Tomasz Pleban oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior.
W rajdzie wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Rudkach, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi, Technikum nr 6 w Nowej Słupi, Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusza De Mazenoda w Jeziorku, Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach oraz Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Razem około 200 osób uczestniczyło w pieszej wędrówce z Nowej Słupi na Święty Krzyż po miejscach związanych z Powstańcami 1863 roku, a w szczególności miejsc upamiętniających Bitwę Pod Skałką jaką stoczył Marian Langiewicz z wojskami Carskiej Rosji w dniu 11 lutego 1863 roku.
Po przybyciu do szkoły na wszystkich uczestników czekała pyszna gorąca zalewajka.
Podczas podsumowania XVII Rajdu, które odbyło się w sali gimnastycznej w Nowej Słupi z montażem słowno – muzycznym wystąpiła młodzież nowosłupska przygotowana przez nauczycieli.
Podsumowaniu rajdu towarzyszyły tradycyjnie konkursy: plastyczny oraz wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Ciekawą pogadankę wraz z prezentacją starych pocztówek z terenu Łysogór zaprezentował Pan Krzysztof Lorek – znany przewodnik, regionalista i autor wielu publikacji o regionie. Pasjonat i kolekcjoner starych pocztówek.
Szczególne podziękowania kierujemy do przewodników, którzy od wielu lat społecznie prowadzą młodzież trasami Rajdu opowiadając o historii regionu, przyrodzie i oczywiście okresie 1861 – 1863. W tym roku trasy Rajdu prowadzili: Jacek Skrzypczak, Piotr Sepioło, Ewa Ramian, Roman Bajor, Beata Nosek oraz Małgorzata Szymczyk.
W uroczystościach uczestniczyli wspaniali goście: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, prezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska Ryszard Garus, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowa Słupia Zdzisław Dudzic, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi Renata Storzysz, zastępca dyrektora w Technikum nr 6 Eliza Tokarczyk .
Warto wiedzieć, że Nowa Słupia związana jest z pierwszymi dniami powstania styczniowego. To tutaj, po wcześniejszym pobycie w Wąchocku, na zboczu Łysej Góry niemal przez tydzień stacjonowali powstańcy. Potem po bitwie pod Skałką 11 lutego pomaszerowali w kierunku Staszowa. Ugrupowaniem dowodził Marian Langiewicz. Termin Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 – organizowany jest właśnie w okresie zimowym upamiętniającym to ważne w historii Nowej Słupi i Świętego Krzyża wydarzenie.
Klasztor Świętokrzyski oraz otaczające go błonia już dwa lata przed wybuchem Powstania Styczniowego były ważnym miejscem manifestacji i spotkań patriotyczno – religijnych, które ostatecznie przyczyniły się do wybuchu największego ze zrywów narodowo – wyzwoleńczych. Niestety zakończyło się ono niepowodzeniem, ale pamięć o tych, którzy w tym czasie walczyli była żywa wśród tych którzy ostatecznie w 1918 roku przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego organizując Rajd pragniemy przypominać młodym ludziom o naszej bogatej historii i popularyzować wiedzę dotyczącą Powstania z 1863 roku oraz podkreślać jego znaczenie dla regionu i całego kraju powiedział Piotr Sepioło – zastępca dyrektora Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – współorganizator Rajdu.
Celem Rajdu jest przypomnienie młodzieży ważnych kart naszej historii. Choć luty to nie jest pora sprzyjająca dla imprez pieszych, to okres kiedy faktycznie można docenić trud i poświęcenie powstańców 1863 roku. Nie zawsze była piękna, ładna pogoda. Z dokumentów wiemy, że wtedy był dżdżysty dzień, roztopy, śnieg z deszczem, kapuśniaczek. Uczestnicy Rajdu wędrując po miejscach związanych ze zrywem powstańczym sami mogli poczuć surowe warunki z jakimi musieli zmierzyć się walczący o Nasza wolność.
Powstanie w Nowej Słupi upamiętnił wieloletni proboszcz, ksiądz Walenty Ślusarczyk, który przy kościele w 1973 r. wybudował pomnik. Na miejscowym cmentarzu znajduje się mogiła, gdzie pochowano 17 powstańców poległych 11 lutego w „Bitwie pod Skałką”. Organizatorzy składają szczególne podziękowania Przewodnikom Świętokrzyskim, którzy każdego roku prowadzą Rajd. W tym roku byli to: Jacek Skrzypczak, Piotr Sepioło, Ewa Ramian, Roman Bajor, Beata Nosek oraz Małgorzata Szymczyk.