UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KRZYŻA KATYŃSKIEGO
W niedzielę 28 kwietnia 2024 roku w Nowej Słupi odbyła się uroczystość poświęcenia Krzyża Katyńskiego postawionego z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.
Uroczystość rozpoczęto mszą świętą odprawioną przez Ks. Proboszcza Sylwestra Łąckiego z pięknym, patriotycznym kazaniem i przesłaniem - ,, wybaczamy ale nie zapominamy’’.
Mszę św. uświetnił pieśniami patriotyczno – religijnymi chór parafialny a nad służbą liturgiczną piecze sprawował ks. Michał Mazur.
We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe ze szkół z Nowej Słupi, Rudek i Jeziorka oraz Strażacy OSP z Paprocic i Nowej Słupi, przedstawiciele władz Gminy Nowa Słupia z Burmistrzem Andrzejem Gąsiorem i Zastępcą Burmistrza Włodzimierzem Zarębą, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, Radni Powiatu Kieleckiego, Radni Rady Miejskiej w Nowej Słupi, Dyrektorzy Szkół, Przedstawiciele stowarzyszeń oraz Mieszkańcy Gminy Nowa Słupia.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny gdzie poświecono nowy Krzyż Katyński. Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod poświęconym krzyżem. Głos zabrał Burmistrz Gminy Nowa Słupia i Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili, jak ważnym jest, aby pamięć o zbrodni katyńskiej nigdy nie zginęła szczególnie wśród młodszych pokoleń. Wiceprezes Marek Partyka w imieniu TPNS podziękował za udział wszystkim uczestnikom uroczystości w tym Ks. Proboszczowi Sylwestrowi Łąckiemu i ks. Michałowi Mazurowi za odprawienie Eucharystii i poświecenie Krzyża. Należy wspomnieć, że pierwszy Krzyż katyński był wykonany z drewna brzozowego i został postawiony potajemnie w czasie stanu wojennego w 1982 roku przez członków związku „Solidarność Rolników” i ks. Jana Mikosa, niestety przetrwał tylko do 1994 roku.
Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi jeszcze raz składa podziękowania za udział w uroczystości oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do postawienia nowego Krzyża Katyńskiego.