Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
WERSJA INTERAKTYWANA - ON-LINE
FORMUALRZE DO POBRANIA
FORMULARZ do pobrania wersja edytowalna
FORMULARZ do pobrania wersja pdf
Urząd Miasta i Gminy w Nowej Słupi uprzejmie informuje, że w dniu 1 stycznia 2023 roku weszły w życie zmienione przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2022 roku Prawo wodne oraz ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1297).
Przywołane powyżej akty prawne w szczególności ustawa o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach, wprowadza rozszerzony zakres prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków przez gminę.
Z uwagi na powyższe Mieszkańcy, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku zgłoszenia zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków (nowi użytkownicy zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków, osoby u których zaszła jakakolwiek zmiana np. zmienili zbiornik bezodpływowy na oczyszczalnię przydomową itp.) są zobowiązani do niezwłocznego dostarczenia formularza zgłoszeniowego.
Druki formularza zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Słupia, w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska a także na stronie internetowej Urzędu Miasta
i Gminy w pod linkiem https://eboi.nowaslupia.pl/karty-uslug/pokaz/40/zgloszenie-do-ewidencji-zbiornikow-bezodplywowych--i-przydomowych-oczyszczalni-sciekow
Wypełnione i podpisane zgłoszenia należy składać w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Słupi, a także w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Staszica 18 lub za pośrednictwem poczty (Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia, ulica Rynek 15, 26-006 Nowa Słupia).
Przypominamy również, że zgodnie z przepisami ww. ustawy, właściciele nieruchomości są obowiązani do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a na terenach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej – do wyposażenia nieruchomości w szczelny zbiornik bezodpływowy (szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.
Usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z oczyszczalni mogą być wykonywane przez firmy posiadające odpowiednie zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Każdy właściciel nieruchomości jest obowiązany udokumentować korzystanie z takich usług poprzez okazanie umowy i dowodów opłaty za usługi na każde wezwanie organu kontrolującego.
Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadu z oczyszczalni, powinny to uczynić niezwłocznie.
W przypadku niedopełnienia wyżej wymienionego obowiązku, będą prowadzone kontrole w zakresie sposobu postępowania z powstającymi ściekami na terenie nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej, dla których nie zostaną złożone formularze zgłoszenia.
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW
- Niniejszy formularz zgłoszeniowy służy dla celów aktualizacji ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków prowadzonej przez Gminę Nowa Słupia zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości
i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1297 z późn. zm.). - Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 2, 3a i 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych; gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych; pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.
- Zgodnie z § 8 ust. 7 i 8 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Nowa Słupia będącego załącznikiem do uchwały nr LXVIII/91/22 Rady Miejskiej w Nowej Słupi
z dnia 30 listopada 2022 r. ustala się minimalną częstotliwość usuwania nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych nie rzadziej niż raz na kwartał oraz przydomowych oczyszczalni nie rzadziej niż raz na rok. - Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania, korzystania z usług gminnej jednostki organizacyjnej lub przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych w formie umowy oraz dowodu opłaty za wykonanie takiej usługi. - Zgodnie z art. 9u ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach kontrolę przestrzegania przepisów ustawy sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta; do kontroli stosuje się przepisy art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 z późn. zm.).
- Pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Słupi będą przeprowadzali kontrolę zbiorników bezodpływowych podczas której sprawdzane będą umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.